Aktualności: Różnice pomiędzy wersjami

Z KdmWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (1 wersja: A-G)
 
(+ 8 nabór PRACE)
 
(Nie pokazano 47 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
'''Godzina''': {{CURRENTTIME}} UTC   |  
 
'''Godzina''': {{CURRENTTIME}} UTC   |  
'''Data''': {{CURRENTDAY}} {{CURRENTMONTHNAMEGEN}}
+
'''Data''': {{CURRENTDAY}} {{CURRENTMONTHNAMEGEN}} {{CURRENTYEAR}}
 
{|align="right"
 
{|align="right"
 
|
 
|
 
__TOC__
 
__TOC__
 
|}
 
|}
 +
| [[Aktualności/archiwum|Archiwum 2005-2009]] |
  
== 8 maja 2009 ==
+
== Rozpoczął się 8. nabór wniosków o granty obliczeniowe PRACE ==
* W poniedziałek 11 maja, od godz. 8 rano, w WCSS będzie wykonywana przebudowa zasilania. W związku z tym serwer [[Leo]] będzie wyłączony, a klaster [[Nova]] będzie działał w ograniczonym stopniu. Po zakończeniu prac usługi obliczeniowe będę udostępniane stopniowo w ciągu kilku dni. Przepraszamy za utrudnienia.
+
<small>3 września 2013</small>
* Na klastrze [[Nova]] udostępniony został pakiet do obliczeń metodą elementów skończonych: '''[[freeFEM]]'''. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami tego pakietu.
 
  
== 31 marca 2009 ==
+
Ogłoszony został 8. nabór wniosków o granty obliczeniowe na europejskiej infrastrukturze badawczej PRACE:
  
Rozbudowany Klaster [[Nova]] zostaje oddany do użytku.
+
* data otwarcia naboru: 3 września 2013
 +
* data zamknięcia naboru: 15 października 2013
 +
* data rozpoczęcia grantu: 4 marca 2014
 +
* okres alokacji: 1 rok
 +
* rodzaj dostępu: projekt (indywidualny lub grupowy)
  
== 26 marca 2009 ==
+
W ramach grantu można otrzymać dostęp do jednej lub kilku najmocniejszych maszyn obliczeniowych w Europie (tzw. Tier-0):
* Serwer [[Leo]] musi zostać poddany pracom serwisowym, które potrwają kilka godzin. Przepraszamy użytkowników za utrudnienia.
 
  
== 6 marca 2009 ==
+
:CURIE (GENCI@CEA, Francja)
* Serwer [[Leo]] uległ awarii. Do momentu przyjazdu serwisu (11 marca 2009) serwer będzie dostępny do obliczeń poza kolejką. W pełni Leo zostanie oddany do użytku do 12 marca 2009.
+
:FERMI (CINECA, Włochy)
 +
:HERMIT (GCS@HLRS, Niemcy)
 +
:JUQUEEN (GCS@Jülich, Niemcy)
 +
:MareNostrum (BSC, Hiszpania)
 +
:SuperMUC (GCS@LRZ, Niemcy)
  
== 26 stycznia 2009 ==
+
Wnioski należy składać no-line:
* Klaster [[Nova]] zostanie wyłączony 29 stycznia na potrzeby rozbudowy. Modernizacja może potrwać do 16 marca. Pliki z <code>/home</code> nie będą dostępne w pewnych okresach, zalecane jest przeniesienie ich zawartości do <code>/archiwum</code>, aby mieć do nich dostęp z innych komputerów.
 
  
== 7 listopada 2008 ==
+
https://prace-peer-review.cines.fr
* Klaster [[Nova]] jest naprawiony po awarii sieci IB.
 
  
== 30 lipca 2008 ==
+
O dostęp mogą wnioskować naukowcy akademiccy i przemysł (pod pewnymi warunkami, w tym jedynie w celu prowadzenia otwartych prac R&D).
* Serwer [[Alpha]] został wycofany z użytku.
 
  
== 23 lipca 2008 ==
+
Polska, w tym WCSS, uczestniczy w budowie infrastruktury PRACE, zachęcamy więc polskich uczonych do korzystania z możliwości jakie daje dostęp do tak dużych zasobów.
Serwer [[Leo]] uległ awarii. Trwają prace serwisowe. Przewidywany czas ponownego udostępnienia serwera: po 28 lipca.
 
  
== 26 czerwca 2008 ==
+
W razie problemów lub wątpliwości dotyczących zasobów lub formularzy aplikacyjnych zapraszamy do kontaktu z zespołem PRACE peer-review @ prace-ri.eu lub WCSS prace-support @ wcss.pl.
* Klaster [[Nova]] znalazł się wśród najszybszych maszyn obliczeniowych świata - na 318 miejscu listy [http://www.top500.org/list/2008/06/400 Top500] z czerwca 2008.
 
  
== 12 czerwca 2008 ==
+
Więcej informacji na stronie infrastruktury:
* Klastry [[Gromada]] i [[Clusterix klaster|Clusterix]] zostają wycofane z użytku. Klastry mogą zostać przekazane zainteresowanym jednostkom, prosimy o [[Kontakt|kontakt]].
 
  
== 28 maja 2008 ==
+
http://www.prace-ri.eu/Call-Announcements
* Klaster [[Układ]] zostanie wycofany z użytku z dniem 8 czerwca 2008. Prosimy użytkowników o przeniesienie swoich plików do <code>/archiwum</code>. Pliki pozostawione w katalogach domowych zostaną skasowane.
 
  
== 30 kwietnia 2008 ==
+
== Przerwa w dostępności Gateway'a MS ==
* Klastry [[Układ]] i [[Gromada]] będą stopniowo wyłączane. Osoby, które nie mają kont na klastrze [[Nova]], proszone są o zgłaszanie się do administratorów (nova@kdm.wcss.wroc.pl). Prosimy o zainstalowanie indywidualnie wykorzystywanych programów na klastrze Nova lub serwerze [[Leo]]. Ewentualne pytania lub prośby o pomoc należy kierować do właściwych administratorów. Prosimy o kasowanie danych w /home klastra Układ lub przenoszenie tych danych zgodnie z Państwa potrzebami.
+
<small>19 czerwca 2013</small>
  
== 15 stycznia 2008 ==
+
Uruchamianie zadań przez Gateway [[MS]] na klastrze [[Supernova]] zostało zablokowane z przyczyn technicznych. 19 czerwca udostępniona zostanie nowa wersja oprogramowania 6.1. Zalecamy użytkownikom korzystającym z Gateway'a z własnych klientów o zainstalowanie nowej wersji (do pobrania z FTP, zainteresowanych prosimy o kontakt).  
* Serwer [[Leo]] uległ awarii 14.01.2008, w wyniku czego przerwane zostały obliczenia. Problem został rozwiązany, maszyna dostępna jest do obliczeń. Przepraszamy za utrudnienia.
 
  
== 7 stycznia 2008 ==
+
== Zaproszenie na szkolenie PRACE: Parallel Programming Workshop ==
* Rozbudowa klastra [[Nova]] planowana jest na okres 21 stycznia - 20 lutego. Prosimy użytkowników o zakończenie obliczeń i przeniesienie swoich plików z przestrzeni /home do /archiwum.
+
<small>19 czerwca 2013</small>
  
==18 maja 2007==
+
Zapraszamy uprzejmie wszystkich użytkowników KDM WCSS do udziału w pięciodniowym szkoleniu organizowanym przez HLRS w Stuttgarcie w dniach 23-27 września 2013. Rejestracja jest otwarta do 25 sierpnia.
* Przerwa serwisowa klastra [[Nova]] - przebudowa podsytemu dyskowego węzła głównego. Przerwa nie wpłynie na zadania obliczeniowe.
 
  
==6 luty 2007==
+
Szkolenie pt. "Parallel Programming Workshop: Distributed and shared memory parallelization with MPI and OpenMP" organizowane jest w ramach działań HLRS jako PRACE Advanced Training Centre.
*Z przyczyn od nas niezależnych (wymiana oprogramowania licencyjnego w ICM) mogą wystąpić przejściowe problemy w korzystaniu z pakietu [[Sybyl|Tripos Sybyl]].
 
  
==5 luty 2007==
+
Ciekawą opcją jest możliwość udziału w tym szkoleniu w roli przyszłego szkolącego, w ramach programu "Train the Trainer".
*[[Leo]] uległ awarii w sobotę (3.02), dostępny jest do piątku (9.02) w ograniczonej konfiguracji bez 8 CPU i 16 GB RAM. Na piątek przewidziane są prace serwisowe, serwer zostanie oddany do użytku w piątek wieczorem.
 
  
==30 stycznia 2007==
+
Dla polskiego środowiska akademickiego udział w szkoleniu jest bezpłatny (opłatę pokrywa PRACE, jako że Polska, w tym WCSS, uczestniczy w inicjatywie PRACE-RI). We własnym zakresie trzeba pokryć koszty podróży i pobytu.
* Na [[Tezro]] i [[Leo]] przeprowadzane są prace serwisowe. Tezro będzie niedostępny  począwszy od godz. 15:00. Serwery zostaną oddane do użytku 31 stycznia 2007 (środa).
 
  
==15 stycznia 2007==
+
Zapraszamy do zapoznania się z opisem szkolenia i rejestracji:
*W dniu '''23 stycznia 2007''' (wtorek) o godz. '''9:00''' rozpocznie się coroczne [[rozliczanie grantów|rozliczenie grantów]] (za rok 2006). Zebranie odbędzie się w salce [[WCSS]] (101/7) w budynku D-2 w gronie chemików i fizyków. Zebrania dla innych dziedzin odbędą się w miarę potrzeb 24 stycznia.
 
  
==21 listopada 2006==
+
http://events.prace-ri.eu/conferenceDisplay.py?confId=174
* W środę i czwartek 22 i 23 bm. będą wykonywane prace przy sieci zasilającej. Nie przewidujemy przerwy w pracy KDM, ale mogą wystąpić przejściowe trudności.  
 
  
==8 listopada 2006==
+
== Otwarto 7. nabór wniosków o granty obliczeniowe PRACE ==
W ostatnich tygodniach:
+
<small>14 lutego 2013</small>
* wyłączono z eksploatacji komputer [[Grom]];
 
* przekazano do eksploatacji bibliotekę taśmową ADIC;
 
* niektóre moduły oprogramowania [[Accelrys]] są dostępne na [[Leo]].
 
 
==28 września 2006==
 
*[[WCSS]] uczestniczyło w [http://www.festiwal.wroc.pl Dolnośląskim Festiwalu Nauki] 2006 organizując dwie imprezy. <small>[&nbsp;[[DFN 2006 w WCSS|więcej...]]&nbsp;]</small>
 
  
==4 sierpnia 2006==
+
Ogłoszony został 7. nabór wniosków o granty obliczeniowe na europejskiej infrastrukturze badawczej PRACE:
*[[WCSS]] posiada licencję na kolejny pakiet do projektowania CAD/CAM/CAE - [[Pro/ENGINEER|PTC Pro/ENGINEER]] w wersji WS 3.0. Płytki instalacyjne pod linuksa znajdują się w WCSS, [[Kontakt]].
 
  
== 29 maja 2006 ==
+
* data otwarcia naboru: 13 lutego 2013
*W związku z pracami modernizacyjnymi w serwerowni KDM serwer [[Grom]] pozostanie wyłączony do środy (31 maja 2006). Przepraszamy za związane z tym utrudnienia.
+
* data zamknięcia naboru: 26 marca 2013
 +
* data rozpoczęcia grantu: wrzesień 2013
 +
* okres alokacji: 1 rok
 +
* rodzaj dostępu: projekt (indywidualny lub grupowy)
  
==24 maja 2006==
+
W ramach grantu można otrzymać dostęp do jednej lub kilku najmocniejszych maszyn obliczeniowych w Europie (tzw. Tier-0):
*Doroczne spotkanie polskiej grupy użytkowników oprogramowania [[Accelrys]] odbędzie się w ICM '''21-22 czerwca 2006''' r. Naukowców firmy Accelrys będą reprezentować Dr Hugh-Olivier Bertrand (nauki biomolekularne) oraz Dr Manisha Venkaria (nauka o materiałach). Więcej szczegółów ukaże się w najbliższym czasie na stronie ICM.
 
*Uczestnicy polskiego projektu gridowego [http://clusterix.pl CLUSTERIX] mają  przyjemność zaprosić  wszystkich chętnych na szkolenie dotyczące praktycznego wykorzystania infrastruktury gridowej CLUSTERIX. Szkolenie odbędzie się w PCSS w dniu '''13 czerwca 2006''' r.  Szkolenie odbędzie się w siedzibie PCSS przy ul Wieniawskiego 17/19. Chętni proszeni są o potwierdzenie udziału w szkoleniu na stronie http://szkolenia.man.poznan.pl. <small>[&nbsp;[[Szkolenie użytkowników Clusterix|wiecej...]]&nbsp;] </small>
 
  
==3 kwietnia 2006==
+
:CURIE (GENCI@CEA, Francja)
*[[WCSS]] otrzymało licencję na pakiet [[ADF]] ważną do 1 maja. Ponadto uczestnicy szkolenia mogą otrzymać indywidualną licencję po wypełnieniu formularza na stronie http://www.scm.com/.
+
:FERMI (CINECA, Włochy)
 +
:HERMIT (GCS@HLRS, Niemcy)
 +
:JUQUEEN (GCS@Jülich, Niemcy)
 +
:MareNostrum (BSC, Hiszpania)
 +
:SuperMUC (GCS@LRZ, Niemcy)
  
==31 marca 2006==
+
O dostęp mogą wnioskować naukowcy akademiccy i przemysł (pod pewnymi warunkami, w tym jedynie w celu prowadzenia otwartych prac R&D).
*Od dłuższego czasu [[Grom]] działał z powodzeniem na 24 procesorach, a oddzielony moduł 8 procesorowy jest nadal testowany w celu wykrycia i naprawienia poprzedniej usterki. Niestety wczoraj Grom zrestartował się. Prawdopodobną przyczyną restartu jest nowy problem z pamięcią lub cache'm, na co wskazują logi maszyny. Serwis pomaga nam zlokalizować nowe uszkodzenie i kolejki nie zostaną jeszcze uruchomione przynajmniej do poniedzialku.
 
*Jednoczesnie pojawił się problem z systemem na [[Tezro]], na którym kilka procesów zawiesiło się przeciążając komputer. Dlatego kolejki na Tezro również zostały zamknięte i oba systemy będą restartowane w poniedziałek (3 kwietnia) lub wtorek (4 kwietnia). Termin restartu postaramy się w miarę możliwości dostosować do działających zadań.  
 
  
==30 marca 2006==
+
Polska, w tym WCSS, uczestniczy w budowie infrastruktury PRACE, zachęcamy więc polskich uczonych do korzystania z możliwości jakie daje dostęp do tak dużych zasobów.
*[[Grom]] zrestartował się, prawdopodobną przyczyną są błędy w adresowaniu pamięci cache. Obliczenia zostały przerwane. Przepraszamy za utrudnienia.
 
  
==6 marca 2006==
+
W razie problemów lub wątpliwości dotyczących zasobów lub formularzy aplikacyjnych uprzejmie prosimy o kontakt na adres prace-support@wcss.pl.
*[[Leo]] uległ awarii w nocy z soboty na niedzielę. Kolejki zostały już uruchomione. Na poniedziałek przewidziane są prace serwisowe. Przepraszamy za utrudnienia.  
 
  
==17 lutego 2006==
+
Więcej informacji na stronie infrastruktury:
Na [[Leo]] został zainstalowany pakiet [[ADF]] w wersji 2005.01. Oprogramowanie dostępne jest na licencji testowej (w pelni funkcjonalne) do 19 kwietnia 2006. Dokumentacja: http://www.scm.com/Doc/Doc2005.01/Welcome.html
 
  
==16 lutego 2006==
+
http://www.prace-ri.eu/Call-Announcements
*Kolejki na [[Tezro]], [[Alpha|Alphie]] i [[Grom]]ie są już uruchomione. Serwer Grom jest dostępny z 24 procesorami, wydzielony został niestabilny moduł.  
 
  
==15 lutego 2006==
+
== Spotkanie rozliczeniowe 2013 ==
*Zachęcamy użytkowników do zapoznania się z pakietem ADF (http://www.scm.com/). Zespoły zainteresowane pakietem prosimy o [[kontakt]] z kierownikiem zespołu KDM.
+
<small>23 stycznia 2013</small>
*Serwer [[Grom]] zawiesił się i nie będzie w najbliższych dniach dostępny do obliczeń. Trwają prace serwisowe i administracyjne. Przepraszamy za utrudnienia.
 
*W związku z awarią Groma kolejki na [[Tezro]] i [[Alpha|Alphie]] są chwilowo niedostępne, zadania nie zostały przerwane.
 
  
==14 lutego 2006==
+
Uprzejmie zapraszamy PT Kierowników grantów obliczeniowych WCSS i wszystkich zainteresowanych użytkowników WCSS do udziału w zebraniu rozliczeniowym, które odbędzie się we wtorek, 5 lutego 2013, (początek 9:00), w starej sali Senatu Politechniki Wrocławskiej (budynek A-1, parter).  
*Kolejki na [[Leo]], [[Grom]]ie i [[Tezro]] zostały uruchomione. Zapraszamy do pracy.
 
  
==10 lutego 2006==
+
[[Spotkanie rozliczeniowe|> więcej...]]
*W najbliższym czasie konieczny jest restart [[Tezro]] - wstępnie planowany na poniedziałek 13 lutego, około poludnia. Prosimy nie uruchamiać w związku z tym dłuższych zadań.
 
  
==2 lutego 2006==
+
== DECI-10: Granty obliczeniowe w centrach europejskich ==
*Od '''9 lutego''', [[Leo]] będzie nieczynny w związku z pracami serwisowymi. System plików /scratch zostanie całkowicie wyczyszczony. Prosimy o wcześniejsze zadbanie o swoje pliki.
+
<small>12 listopada 2012</small>
  
==25 stycznia 2006==
+
Zapraszamy wszystkich naukowców, potrzebujących dostępu do większej mocy obliczeniowej, do składania wniosków o granty obliczeniowe PRACE DECI (Tier-1) w ramach naboru DECI-10.
* Wczoraj odbyło się w [[WCSS]] zebranie kierowników grantów. Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie i złożenie sprawozdań z wykorzystania [[KDM]] za ubiegły rok.  
 
  
==24 stycznia 2006==
+
* Data otwarcia naboru: 5 listopada 2012
* W dniu '''27 stycznia''' (piątek) w godzinach 15:00-19:00 nie będą działać serwery licencji w ICM. Nie będzie można w tych godzinach korzystać interaktywnie z oprogramowania [[Accelrys]] i [[Tripos]]. Zadania liczące w kolejkach nie zostaną przerwane.  
+
* Data zamknięcia naboru: 14 grudnia 2012, g. 12:00 CET
 +
* Data rozpoczęcia grantu: 1 maja 2013
 +
* Okres alokacji: 1 rok
 +
* Rodzaj dostępu: DECI (Tier-1)
 +
* Formularz zgłoszeniowy: [http://www.prace-ri.eu/IMG/doc/deci10-proposal-acronym.doc pobierz (DOC)]
 +
* Składanie wniosków na email: deci-support@prace-ri.eu
  
==23 stycznia 2006==
+
W ramach grantu można uzyskać dostęp do europejskich systemów o charakterze narodowym lub regionalnym (tzw. Tier-1). Dostępne są zasoby o architekturach: Cray XE6, IBM Blue Gene/Q oraz klastry (Nehalem, Sandy Bridge, Westmere, Westmere+GPU, SGI SMP, SGI ICE 8200, AMD+GPU, Megware).
*Odnotowane zostały problemy w przekierowaniu wyświetlania programu [[Insight II|InsightII 2005]] przez użycie opcji -X11. Użytkowników pracujących na stacjach z systemem Linux zachęcamy do zainstalowania i korzystania z GLX (wtedy po zalogowaniu przez <code>ssh -X tezro</code> uruchomić polecenie <code>insight</code>). Pozostali użytkownicy mogą tymczasowo korzystać z poprzedniej wersji pakietu uruchamianej poleceniem <code>insight_2000.1 -X11</code>. Administratorzy pracują nad rozwiązaniem problemu.
 
*Z powodu awarii wspólnej pamięci dyskowej przerwana została większość procesów obliczeniowych. Przepraszamy za wynikłe z tego szkody.
 
*W połowie '''marca''' br. (prawdopodobnie 16-17.03) ICM UW zaprasza na dwudniowe warsztaty mające na celu zapoznanie uczestników z oprogramowaniem '''Discovery Studio 1.5''' (następca Cerius2, InsightII i pozostałych pakietów Accelrysa w modelowaniu biomolekularnym). W pierwszym dniu warsztatów uczestnicy zapoznają się z produktem, natomiast drugiego dnia zaprezentowane zostanie wykorzystanie Discovery Studio do projektowania leków. Ilość miejsc jest ograniczona. Wiecej informacji (wraz z rejestracją) można uzyskać u pani Magdy Gruziel (magd@icm.edu.pl).
 
  
==20 stycznia 2006==
+
Polska, w tym WCSS, uczestniczy w budowie infrastruktury PRACE, zachęcamy więc polskich uczonych do korzystania z możliwości jakie daje dostęp do tak dużych zasobów.
*Na [[Tezro]] zainstalowane zostały pakiety [[Insight II|InsightII 2005]], [[Cerius2|Cerius2 4.10]] , [[Quanta|QUANTA 2005]] , [[Catalyst|Catalyst 4.10]] oraz [[Charmm|CHARMM31b1]].
 
*W wyniku awarii systemu [[SAN]] nastąpiło przerwanie obliczeń na serwerach [[grom]], [[tezro]], [[alpha]] i na klastrze  [[gromada]]. Obliczenia już ruszyły, prosimy o ponowne wstawianie zadań do kolejek. Przepraszamy za utrudnienia.  
 
  
==17 stycznia 2006==
+
W razie problemów lub wątpliwości dotyczących zasobów lub dokumentów aplikacyjnych uprzejmie prosimy o kontakt na adres prace-support@wcss.pl.
*Pojawiły się nowe wersje (2005) oprogramowania firmy Accelrys. Przeprowadzona będzie aktualizacja pakietów [[Insight II]], [[Cerius2]], [[CHARMm]]. Użytkownicy zainteresowani pakietami [[Quanta]], [[Catalyst]], [[Felix]] i [[CNX]] proszeni są o [[kontakt]] z administratorami.
 
*W Tokyo, 15-16 Maja 2006 odbędzie się workshop poświęcony pakietowi [[Molpro]]. Szkolenie jest bezpłatne, wystarczy się zarejestrować. Przeznaczone jest dla użytkowników zaznajomionych z obliczeniami chemicznymi, ale nie jest wymagana znajomość oprogramowania Molpro.Ilość miejsc ograniczona. Więcej informacji na stronie: http://www.molpro.net/workshops/tokyo06.
 
  
==5 stycznia 2005==
+
Więcej informacji na stronie infrastruktury:
[[Grom]] pracuje w tej chwili normalnie, ale dostępne są jedynie 24 procesory.
 
  
==27 grudnia 2005==
+
http://www.prace-ri.eu/DECI-10-Call
Uruchomienie groma nie powiodło się. Wymagana będzie interwencja serwisu, ale do tego czasu komputer zostanie uruchomiony z mniejszą liczbą procesorów.
 
  
==25 grudnia 2005==
+
Przykłady wniosków, które zostały zaakceptowane we wcześniejszych naborach:
*Awaria klimatyzacji doprowadziła do wyłączenia [[Grom]]a.
 
  
==19 grudnia 2005==
+
http://www.prace-ri.eu/DECI-Projects
*Zainstalowana została nowa, poprawna licencja pakietu [[Tripos Sybyl]]. Problemy w użytkowaniu modułów '''FlexX''' i '''CScore''' powinny ustąpić.
 
==12 grudnia 2005==
 
*W nocy z 10 na 11 grudnia serwer [[Grom]] zrestartował się. System jest już dostępny, jednak działające w chwili restartu zadania obliczeniowe zostały przerwane. Przepraszamy za utrudnienia. [[Kontakt|Administratorzy]].
 
*Zakończone zostały prace serwisowe na [[Leo]], serwer jest już dostępny dla użytkowników.
 
==8 grudnia 2005==
 
*Na ogólnopolskiej konferencji [http://zstux.ita.pwr.wroc.pl/internet2005 Internet - Wrocław 2005] odbyły się prezentacje prowadzone przez członków Zespołu KDM. Przedstawione zostały prace z tematyki bezpieczeństwa sieciowego i gridowego. Marcin Wojtkiewicz omawiał architekturę Proaktywnego Monitora Bezpieczeństwa rozwijanego w ramach projektu [[Positif]] ([http://kdm.wcss.wroc.pl/docs/prezentacje/PSM-prezentacja-2.pdf prezentacja]). Bartłomiej Balcerek przedstawił system uwierzytelniania dla środowisk typu grid, opracowany w projekcie [[SGIGrid]] ([http://kdm.wcss.wroc.pl/docs/prezentacje/Internet2005_prezentacja-Balcerek.pdf prezentacja]).
 
  
==7 grudnia 2005==
+
== SGI Altix 3700 wycofany z użytku ==
*Prace serwisowe na [[Leo]] rozpoczną się dzisiaj i potrwają kilka dni. Katalogi /scratch/ zostaną całkowicie wyczyszczone - prosimy zadbać o swoje pliki. Katalogi domowe będą dostępne na [[Gromada|Gromadzie]] i [[Grom]]ie.
+
<small>24 września 2012</small>
  
==5 grudnia 2005==
+
Z dniem 20 września 2012 r. serwer [[Leo]] (SGI Altix 3700 Bx2) został wycofany z użytku. Zakupiony w 2005 r. i rozbudowany w 2006, służył użytkownikom KDM WCSS przez prawie 7 lat. Liczył 128 procesorów Intel Itanium 1.5 GHz i osiągał moc obliczeniową 768 GFlops.
*Zgodnie z zapowiedzią z początku listopada, [[Leo]] zostanie wyłączony w przeciągu 2-3 dni w celu wykonania zaległych prac serwisowych.  
 
  
==2 grudnia 2005==
+
Serwer do końca cieszył się zainteresowaniem użytkowników ze względu na architekturę typu cc-NUMA (cache-coherent Non-Uniform Memory Access), która umożliwiała procesom obliczeniowym na dostęp do rozproszonej pamięci operacyjnej serwera (256 GB).
*W wyniku błędu w oprogramowaniu awarii uległ system [[SAN]], co spowodowało przerwanie obliczeń na serwerach KDM. Przepraszamy za utrudnienia.
 
  
== 28 listopada 2005 ==
+
Aplikacje udostępniane na Leo są dostępne w nowych wersjach dostępne na klastrze [[Supernova]] lub [[Klaster kampusowy|klastrze kampusowym]] w infrastrukturze PLATON U3.
Kolejki na [[Tezro]] zostały otwarte. Zapraszamy do obliczeń.  
 
  
== 23 listopada 2005 ==
+
== Wycofanie z użytku komputera Tezro ==
*[[Tezro]] zostanie zamknięty w środę (23.11.2005) po godz. 12, w celu wymiany uszkodzonego dysku. Prace serwisowe i administracyjne potrwają do czwartku (24.11.2005). Przepraszamy za utrudnienia. [[Kontakt|Administratorzy KDM]].
+
<small>3 września 2012</small>
  
==18 listopada 2005==
+
Z dniem 3 września 2012 r. komputer [[Tezro]] został wycofany z użytku. Zakupiony w 2005 r., służył użytkownikom KDM WCSS przez ponad 7 lat. Najczęściej wykorzystywany był do pracy interaktywnej z aplikacjami [[Accelrys]] (InsightII, Cerius), [[Tripos Sybyl]] i [[Abaqus]], ale także do obliczeń wsadowych takimi programami jak [[Gaussian]] czy [[GAMESS]]. Wszystkie te aplikacje w nowych wersjach dostępne są obecnie na klastrze [[Supernova]] lub [[klaster kampusowy|klastrze kampusowym]] w infrastrukturze PLATON U3.
*Firma Chemical Computing Group (CCG) zaprasza na prezentację oprogramowania '''MOE''' (Molecular Operating Environment), która odbędzie się 16 grudnia 2005 w ICM w Warszawie. Prezentację poprowadzi dr Wolfram Altenhofen. Pakiet zawiera zbiór narzędzi przydatnych w dziedzinach takich jak: projektowanie leków, bioinformatyka, symulacje biomolekularne, analiza molekularnych baz danych. W trakcie spotkania przewidziane jest testowanie przez uczestników możliwości oprogramowania, będzie można także wyrazić chęć otrzymania wersji demonstracyjnej.  
 
  
:Data i czas spotkania: '''16 grudnia 2005, godz. 11, siedziba ICM przy ul Żwirki i Wigury, sala 3099'''.
+
== Szkoła jesienna PRACE 2012 ==
 +
<small>24 lipca 2012</small>
  
==14 listopada 2005==
+
Zapraszamy do rejestracji i udziału w szkoleniu "PRACE Autumn School 2012 on Massively Parallel Architectures and Molecular Simulations", które odbędzie się '''24-28 września 2012''' w '''Sofii''' (Bułgaria).
*11 listopada dysk systemowy [[Tezro]] uległ awarii, przerwane zostały wszystkie obliczenia. Stacja działa, jednak należy spodziewać się prac serwisowych w nadchodzącym tygodniu. W najbliższym czasie poinformujemy Państwa o konkretnych terminach. Przepraszamy za utrudnienia. [[Kontakt|Administratorzy KDM]].
 
*Ze względu na awarię dysku [[LSF|kolejki]] na [[Tezro]] pozostaną zamknięte do odwołania.
 
==4 listopada 2005==
 
*Firma [[Accelrys]] zaprasza na konferencję [http://www.accelrys.com/accelrysworld/ AccelrysWorld], która odbędzie się 14 - 16 listopada 2005 roku w Londynie. Tematyka konferencji to: ''Exploratory Research Led by Predictive Methods''. Dostępna jest już pełna [http://www.accelrys.com/accelrysworld/agenda.html agenda] i lista [http://www.accelrys.com/accelrysworld/workshops.html workshopów].
 
  
==2 listopada 2005==
+
Rejestracja jest otwarta do '''20 sierpnia 2012''' ([http://scc.acad.bg/ncsa/index.php/en/?option=com_content&view=article&id=183 formularz rejestracji]).
*Grupa rozwijająca oprogramowanie [[MOLCAS]] zaprasza na '''Molcas workshop''', który odbędzie się w '''kwietniu 2006''' r. Celem szkolenia jest nauczenie użytkowników wykorzystywania programu do przeprowadzania obliczeń w możliwie efektywny sposób, zarówno z punktu widzenia człowieka jak i zasobów sprzętowych. Workshop przeznaczony jest dla użytkowników Molcas-a na każdym poziomie zaawansowania. Więcej informacji w [http://www.teokem.lu.se/molcas/wsh/ws060420_web.pdf dokumencie] i na [http://www.teokem.lu.se/molcas/wsh/ stronie].
 
*Serwer [[Grom]] zamknął się w wyniku podwyższonej temperatury w serwerowni. Serwer jest ponownie dostępny. Przedsięwzięte zostały kroki, które pozwolą zminimalizować możliwość wystąpienia takiej sytuacji w przyszłości. Przepraszamy za utrudnienia w obliczeniach. [[Kontakt|Administratorzy]].  
 
  
==31 października 2005==
+
Udział w kursie jest bezpłatny. Szczegóły wydarzenia oraz link do formularza rejestracji znajdą Państwo na stronie:
*Dzisiaj został oddany do testowania serwer [[Leo]].
 
*Serwer [[Grom]] już działa - zapraszamy do obliczeń
 
  
==21 października 2005==
+
http://www.prace-ri.eu/PRACE-Autumn-School-2012
*Wszystkich zainteresowanych użytkowników KDM zapraszamy do zapoznania się z inicjatywą [http://www.hpc-europa.org/index.php?section=Transnational HPC Europa].
 
  
==20 października 2005==
+
W razie pytań uprzejmie prosimy o kontakt na adres: prace-support@wcss.pl.
*Serwery [[Grom]] i [[Tezro]] są już dostępne dla zadań. Ponieważ aktualizowany był system i kompilatory prosimy zgłaszać ewentualne problemy w użytkowaniu serwerów i aplikacji. [[Kontakt|Administratorzy]]
 
  
==14 października 2005==
+
== Transmisja on-line ze Szkoły wiosennej PRACE 2012 ==
* Serwery [[Grom]], [[Tezro]] i [[Leo]] są konfigurowane do korzystania ze wspólnych przestrzeni [[SAN]]. Przeprowadzane są także testy po uaktualnieniu systemu operacyjnego i kompilatorów [[MIPSpro]]. Do momentu ukończenia prac serwery pozostaną zamknięte dla zadań [[LSF]]. Przepraszamy za utrudnienia.
+
<small>16 maja 2012</small>
  
==10 października 2005==
+
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką Szkoły wiosennej PRACE '''"School for Developers of Petascale Applications"''', do oglądania transmisji on-line z zajęć, dostępnej na stronie szkoły:
* Wykonywane są ostatnie prace nad konfiguracją nowego serwera [[Leo]], serwis SGI przeszkoli administratorów i system zostanie oddany użytkownikom do obliczeń.
 
* Oprogramowanie [[Accelrys]] jest już dostępne na nowej licencji krajowej. Zasady użytkowania i limity nie zmieniły się.
 
* Serwis SGI ponownie sprawdza serwer [[Grom]], badane są przyczyny niestabilnej pracy systemu.
 
* Stacja [[Tezro]] zrestartowała się 8 paździenika (sobota). Prosimy o ponowne wstawienie zadań do kolejek. Przepraszamy za utrudnienia. [[Administrator KDM|Administratorzy]].
 
  
==30 września 2005==
+
http://www.it4i.eu/en/spring-school-prace-2012.php
* Tymczasowo niedostępne jest oprogramowanie [[Accelrys]]. Przyczyną jest wygaśnięcie licencji krajowej udostępnianej przez ICM. ICM jest w trakcie przedłużania licencji na cały pakiet. 
 
* Serwer [[Grom]] był serwisowany i jest w trakcie testów. Odłączony został jeden z modułów, maszyna będzie działać z 24 procesorami.
 
  
==22 września 2005==
+
Szkoła trwa 3 dni: '''16-18 maja 2012''', w '''Krakowie'''.  
*[[WCSS]] wziął udział w [http://www.festiwal.wroc.pl/2005/pl/index.php Dolnośląskim Festiwalu Nauki] organizując imprezę pt. [[DFN 2005 w WCSS|"Grid - technologie i zastosowania"]]. Wykład połączony z wycieczką po serwerowni WCSS cieszył się dużą popularnością. Odwiedziła nas młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjów, liceów jak również ciekawi nowych technologii dorośli. Zespół prowadzących dziękuje organizatorom festiwalu za wsparcie i pomoc. Zapraszamy do obejrzenia [[DFN 2005|zdjęć]] z imprezy.
 
  
==8 września 2005==
+
W programie szkoły między innymi najlepsze praktyki podczas korzystania z maszyn PRACE Tier-0, programowanie równoległe z wykorzystaniem istniejących bibliotek, narzędzia do badania wydajności programów oraz optymalizacja kodu.
* W przyszłym tygodniu (13-17 września 2005) w WCSS planowane są prace związane z rozbudową sieci SAN. W związku z tym w poniedziałek zostanie wyłączona [[Alpha]]. Ponieważ rekonfiguracja przestrzeni dyskowych może wymagać chwilowego odłączenia dysków lub restartu komputerów [[Grom]] i [[Tezro]], dlatego na razie kolejki na tych komputerach również zostaną wstrzymane.
 
* Przy okazji instalacji i konfiguracji nowego serwera obliczeniowego [[Leo]] specjaliści z firmy [http://www.sgi.com SGI] przeprowadzili testy i konserwację serwera [[Grom]]. Komputer będzie testowany do przyszłego tygodnia i liczymy na to, że będzie pracował równie niezawodnie jak przed wystąpieniem serii awarii.
 
  
==6 września 2005==
+
== Złóż wniosek o europejski grant obliczeniowy ==
* Do [[WCSS]] dostarczono nowy serwer [[Leo]] ([[Altix]]), 64 CPU + 128 GB RAM. Serwer jest w trakcie instalacji i testów.
+
<small>18 kwietnia 2012</small>
  
==3 sierpnia 2005==
+
Ogłoszony został nabór wniosków o granty obliczeniowe na europejskiej infrastrukturze badawczej PRACE:
* Na [[Grom]]ie została zainstalowana wersja 7.1 oprogramowania [[Sybyl]] firmy Tripos. Program uruchamia się komendą '''sybyl'''. Dokumentacja jest dostępna pod adresem  http://sol.wcss.wroc.pl:5080/TriposBookshelf/
 
* Klaster [[Gromada]] współdzieli katalogi domowe z [[Grom]]em i [[Tezro]]. Użytkownicy gromady mają na koncie podkatalog GROMADA ze starymi plikami. Wkrótce także dojdzie [[Układ]] i [[Alpha]].
 
* Rekonfiguracja sieci infiniband [[Gromada|Gromady]]:
 
** to teraz jedna sieć, wcześniej były dwie podsieci, co powodowało dłuższe oczekiwanie zadań równoległych w kolejce.
 
** wymieniony został firmware interfejsow sieciowych, nowe oprogramowanie nie będzie już wymagało restartów węzłów.
 
** działa [[cpmd]] w wersji równoległej.
 
  
==25 lipca 2005==
+
* data otwarcia naboru: 17 kwietnia 2012
WCSS zakupiło licencję na pakiet [http://www.teokem.lu.se/molcas/ MOLCAS] - wersja 6.2 patchlevel 098. Pakiet jest zainstalowany na [[Gromada|Gromadzie]] i [[Alpha|Alphie]], na razie jedynie w wersji sekwencyjnej. Wersja równoległa zostanie udostępniona w najbliższym czasie.
+
* data zamknięcia naboru: '''30 maja 2012''', g. 12:00 CEST
 +
* data rozpoczęcia grantu: 1 listopada 2012
 +
* okres alokacji: 1 rok lub 2 lata
 +
* rodzaj dostępu: projekt lub dostęp wieloletni (Tier-0) oraz DECI (Tier-1)
  
==15 lipca 2005==
+
W ramach grantu można otrzymać dostęp do najmocniejszych maszyn obliczeniowych w Europie (tzw. Tier-0) lub mniejszych systemów o charakterze narodowym lub regionalnym (tzw. Tier-1).
*Serwer Grom zrestartował się i obliczenia zostały przerwane. W związku z planowanymi na 18-19 lipca pracami serwisowymi serwer pozostanie zamknięty dla zadań [[LSF]] do momentu zakończenia tych prac. Przez weekend można uruchamiać krótkie zadania poza kolejkami. Przepraszamy za utrudnienia. Liczymy na to, że planowane prace serwisowe pozwolą usunąć przyczyny niestabilnego zachowania Groma.  
 
  
==7 lipca 2005==
+
Polska, w tym WCSS, uczestniczy w budowie infrastruktury PRACE, zachęcamy więc polskich uczonych do korzystania z możliwości jakie daje dostęp do tak dużych zasobów.
*W związku z ostatnimi problemami ze stabilnością serwera [[Grom]] planowane są dłuższe prace systemowe i serwisowe na '''18-19 lipca 2005 '''(Pon, Wto). Serwer w tym czasie nie będzie dostępny do obliczeń. Prosimy uwzględnić to przy zlecaniu zadań.
 
*Problemy ze zlecaniem zadań na serwerze [[alpha]] do kolejek [[LSF]] (''User permission denied'') zostały rozwiązane. Zapraszamy do wstawiania nowych zadań.  
 
  
==5 lipca 2005==
+
W razie problemów lub wątpliwości dotyczących zasobów lub dokumentów aplikacyjnych uprzejmie prosimy o kontakt na adres prace-support@wcss.pl.
*Serwer [[Grom]] zrestartował się kilka razy w przeciągu trzech dni. Trwają prace serwisowe, mające na celu ustalenie przyczyn awarii. Ponieważ nie można zagwarantować stabilnej pracy systemu nie zalecamy wstawiania do kolejek długich zadań.
 
*Serwer [[Letycja]] uległ poważnej awarii i został wycofany z użytku. Użytkownicy zainteresowani odzyskaniem znajdujących się na tym serwerze danych zlokalizowanych poza /home proszeni są o kontakt z [[administratorzy KDM|administratorami]].
 
  
==16 czerwca 2005==
+
Więcej informacji na stronie PRACE:
*Przedstawiciele [[WCSS]] uczestniczyli w negocjacjach z firmą Altair dotyczących potencjalnego zakupu systemu kolejkowego Altair® PBS Professional™. Spotkanie odbyło się w Monachium przy okazji konferencji [[SGIUG 2005|SGI User Group 2005]]. Doszło do wstępnych deklaracji ze strony przedstawicieli firmy i przedstawicieli centrów obliczeniowych w sprawie trybu zakupu i ilości licencji.
 
  
==13-16 czerwca 2005==
+
http://www.prace-project.eu/Call-for-proposals-for-5th-PRACE
Przedstawiciele [[WCSS]] uczestniczyli w konferencji [[SGIUG 2005|SGI User Group 2005]] w Monachium. Firma SGI Inc., ogłosiła odejście od rozwijania systemu IRIX, produkcji chipów graficznych i linii mikroprocesorów MIPS. Strategię rozwoju wiąże z mikroprocesorami IA64, systemem Linux, chipami graficznymi firmy ATI i własną technologią NUMA.  
 
  
==7 czerwca 2005==
+
== Szkolenie z OpenACC ==
*Serwer [[Grom]] zrestartował się w wyniku awarii serwera sieci [[SAN]] oraz błędów w oprogramowaniu. Przywrócony został do pracy, powinien działać stabilnie. Prosimy o zlecanie zadań.
+
<small>18 kwietnia 2012</small>
  
==24 maja 2005 ==
+
Zapraszamy do rejestracji i udziału w warsztatach projektu PRACE "OpenACC programming for parallel accelerated supercomputers", organizowanych przez HLRS. Szkolenie trwa 2 dni i odbędzie się w terminie '''14-15 maja 2012''', '''Stuttgart'''. Rejestracja jest otwarta do '''29 marca 2012'''.
*Serwery [[Grom]] i [[Tezro]] są czasowo niedostępne z powodu awarii serwerów sieci [[SAN]]. W wyniku awarii serwer Grom zrestartował się w piątek 20 maja w godzinach wieczornych, następnie 23 maja ponownie. Obliczenia zostały przerwane, będzie można je wznowić po usunięciu przyczyny awarii. Prace serwisowe są ukończone, można zlecać zadania.  
 
  
==10 maja 2005 ==
+
[ [[OpenACC programming for parallel accelerated supercomputers|więcej]] ]
*Dostępny jest już pakiet [[Accelrys|Insight.400]]. Po konsultacjach z support'em firmy Accelrys udało się rozwiązać problem z dostępem do licencji krajowej na to oprogramowanie.
 
  
==9 maja 2005 ==
+
== Spotkanie rozliczeniowe użytkowników KDM ==
*W wyniku awarii komputera serwującego przestrzeń dyskową z macierzy serwery [[Grom]] i [[Tezro]] były czasowo niedostępne (15:00 - 16:30). Pomimo szybkiego usunięcia usterki restart Groma spowodował przerwanie obliczeń. 
+
<small>17 stycznia 2012</small>
  
==27 kwietnia 2005==
+
Serdecznie zapraszamy kierowników grantów obliczeniowych KDM WCSS na [[Spotkanie rozliczeniowe użytkowników KDM 2012|spotkanie rozliczeniowe]] za rok 2011, które odbędzie się w piątek, 20 stycznia 2012 (początek 9:00), w starej sali
*W dniach 27-28 kwietnia przeprowadzane będą prace serwisowe na [[maszyny obliczeniowe|serwerach KDM]]. [[System kolejkowy|Systemy kolejkowe]] pozostaną w tym czasie zamknięte. Mogą wystąpić utrudnienia w użytkowaniu. Przepraszamy za utrudnienia. [[Administrator KDM|Administratorzy KDM]].
+
Senatu Politechniki Wrocławskiej (budynek A-1, parter).
  
==20 kwietnia 2005==
+
== Szkoła wiosenna PRACE 2012 ==
*Projekt [[POSITIF]] został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską. Podczas dwudniowej sesji w Brukseli zaprezentowane zostały wyniki dotychczasowych prac, które spotkały się z zainteresowaniem i pochwałą członków Komisji.
+
<small>16 stycznia 2012</small>
  
==18 marca 2005==
+
WCSS zaprasza do rejestracji i udziału w szkole wiosennej projektu PRACE '''"School for Developers of Petascale Applications"''', organizowanej przez ICM UW (Warszawa), CYFRONET AGH (Kraków) oraz VSB TU (Ostawa). Szkoła trwa 3 dni i odbędzie się w terminie '''16-18 maja 2012''', w '''Krakowie'''. Rejestracja jest otwarta do '''31 marca 2012'''.
*Pierwsze, testowe uruchomienie KDMWiki!
+
 
 +
W programie szkoły między innymi najlepsze praktyki podczas korzystania z maszyn PRACE Tier-0, programowanie równoległe z wykorzystaniem istniejących bibliotek, narzędzia do badania wydajności programów oraz optymalizacja kodu.
 +
 
 +
Udział w kursie jest bezpłatny. Szczegóły wydarzenia oraz link do formularza rejestracji znajdą Państwo na stronie:
 +
 
 +
http://prace-ri.eu/prace-spring-school-2012
 +
 
 +
W razie pytań uprzejmie prosimy o kontakt na adres: prace-support@wcss.pl.
 +
 
 +
== Szkoła zimowa PRACE 2012 ==
 +
<small>8 grudnia 2011</small>
 +
 
 +
Zapraszamy do rejestracji i udziału w kursie "PRACE Winter School 2012: Hybrid programming on massively parallel architectures." organizowanym przez projekt PRACE w terminie '''6-11 lutego 2012''', w '''Bolonii''' we Włoszech. W programie szkoły między innymi programowanie hybrydowe na CPU i GPU z wykorzystaniem MPI, OpenMP i CUDA. Wymagana znajomość języka programowania C lub Fortran.
 +
 
 +
Udział w kursie jest bezpłatny. Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania do wyjazdu. Szczegóły wydarzenia znajdą Państwo na stronie:
 +
 
 +
http://prace-ri.eu/New-article,212
 +
 
 +
Więcej o infrastrukturze PRACE-RI budowanej w ramach kolejnych projektów PRACE, w których uczestniczy WCSS, mogą Państwo dowiedzieć się na stronie:
 +
 
 +
http://www.prace-ri.eu
 +
 
 +
W razie pytań uprzejmie prosimy o kontakt na adres: prace-support@wcss.pl.
 +
 
 +
== Warsztaty z archiwizacji ==
 +
<small>8 listopada 2011</small>
 +
 
 +
WCSS zaprasza na [[Warsztaty archiwizacja 2011|warsztaty o usłudze archiwizacji]] przygotowywanej w ramach pakietu U4 projektu PLATON, które odbędą się 8 listopada 2011 we Wrocławiu w bud. B-4 PWr, p. 414. Od godz. 9:30 zaplanowana jest rejestracja. Usługa powszechnej archiwizacji oferowana będzie przez polskie ośrodki MAN.
 +
 
 +
== Granty obliczeniowe PRACE ==
 +
<small>7 listopada 2011</small>
 +
 
 +
Ogłoszony został nabór wniosków o granty obliczeniowe na europejskiej infrastrukturze badawczej PRACE:
 +
 
 +
http://prace-ri.eu/PRACE-Project-Access-4th-call-for
 +
 
 +
* data otwarcia naboru: 2 listopada 2011
 +
* data zamknięcia naboru: 10 stycznia 2012, g. 16:00 CEST
 +
* data rozpoczęcia grantu: 1st May 2012
 +
* okres alokacji: 1 rok
 +
* rodzaj dostępu: projekt
 +
 
 +
W ramach grantu można otrzymać roczny dostęp do najmocniejszych maszyn obliczeniowych w Europie (tzw. Tier-0) lub mniejszych systemów o charakterze narodowym lub regionalnym (tzw. Tier-1).
 +
 
 +
Polska, w tym WCSS, uczestniczy w budowie infrastruktury PRACE, zachęcamy więc polskich uczonych do korzystania z możliwości jakie daje dostęp do tak dużych zasobów.
 +
 
 +
W razie problemów lub wątpliwości uprzejmie prosimy o kontakt na adres '''prace-support@wcss.pl'''.
 +
 
 +
== 13 października 2011 ==
 +
W związku z budową Środowiskowej Biblioteki Nauk Ścisłych i Technicznych nastąpi przerwa w zasilaniu WCSS, co wymaga wyłączenia klastra [[Supernova]] i komputera [[Leo]]. Prawdopodobnie przerwa nastąpi pod koniec października. O dokładnym terminie wyłączenia będziemy jeszcze informować.
 +
 
 +
== 6 października 2011 ==
 +
 
 +
PRACE Autumn School 2011, 25-27 October 2011, Bruyères-le-Châtel, France
 +
 
 +
Zapraszamy do udziału w szkole jesiennej PRACE Autumn School 2011 organizowanej przez projekt PRACE w terminie 25-27 października 2011, w Bruyères-le-Châtel we Francji. Udział w szkole jest bezpłatny. Szczegóły wydarzenia znajdą Państwo na stronie: http://www.prace-ri.eu/PRACE-Autumn-School-2011-25-27. W programie między innymi programowanie hybrydowe na CPU i GPU, OpenCL i HMPP.
 +
 
 +
O infrastrukturze PRACE-RI budowanej w ramach kolejnych projektów PRACE, w których uczestniczy WCSS, mogą Państwo dowiedzieć się więcej na stronie: http://www.prace-ri.eu/.
 +
 
 +
== 31 sierpnia 2011 ==
 +
;Supernowa po przerwie technicznej
 +
Zakończyliśmy przerwę techniczną klastra [[Supernova]]. Wszystkie kolejki są odblokowane. Zapraszamy do obliczeń. Podczas przerwy zostały wprowadzone następujące zmiany:
 +
 
 +
#Utworzone dwa nowe węzły dostępowe:
 +
#* supernova.wcss.pl (sn.wcss.pl) - służący do zlecania zadań
 +
#* [[archiwum.wcss.pl]] - służący do operacji na współdzielonym systemie plików (Lustre) oraz /archwium. Węzeł nie pozwala na zlecanie zadań.
 +
#Zmiany dotyczące własnych skryptów zlecających zadania
 +
#* nie ma konieczności specyfikowania wymagań epoch=hp podczas wstawiania zadań
 +
#* prosimy dodawać przełącznik -l software=NAZWA_PROGRAMU_WERSJA
 +
#: np. -l software=Matlab_2010a do polecenia qsub
 +
#: lub linię #PBS -l software=NAZWA_PROGRAMU_WESJA do własnych skryptów
 +
#Rozbudowano podsystem dyskowy obsługujący współdzielony system plików /lustre/scratch.
 +
#Zaktualizowano oprogramowanie na węźle dostępowym.
 +
 
 +
Wszelkie problemy i pytania prosimy zgłaszać na adres: admin@kdm.wcss.wroc.pl
 +
 
 +
== 16 sierpnia 2011 ==
 +
W ostatnich tygodniach na klastrze [[Nova]] udostępnione zostały pakiety:
 +
* [[Abaqus]] v. 6.10-2 - do obliczeń wsadowych, bez środowiska CAE,
 +
* [[Siesta]] oraz Transiesta ver.3.0-rc2v,
 +
* [[Materials Studio]] v. 5.5 z Gateway'em na dedykowanym węźle,
 +
* [[AutoDock]] v. 4.2.3 (sekwencyjny) i [[AutoDock Vina]] v.1 (równoległy).
 +
Zapraszamy do obliczeń.
 +
 
 +
== 21 lipca 2011 ==
 +
Informujemy wszystkich użytkowników klastra [[Nova]], że od dnia 22 sierpnia 2011 klaster będzie czasowo wyłączony, w związku z planowanymi pracami administracyjnymi. Przerwa w dostępie potrwa najdłużej 5 dni.
 +
 
 +
== 16 czerwca 2011 ==
 +
Zapraszamy do udziału w szkole letniej pt. "Taking the Most Out of Supercomputers" organizowanej przez projekt PRACE, w terminie 29 sierpnia - 1 września 2011 w Finlandii. Udział w szkole jest bezpłatny. Szczegóły wydarzenia znajdą Państwo na stronie: http://www.csc.fi/courses/archive/prace-summer-school.
 +
 
 +
O projekcie PRACE, w którego realizacji uczestniczy WCSS, mogą Państwo dowiedzieć się więcej na stronie: http://www.prace-project.eu/.
 +
 
 +
[ [[Szkoła letnia PRACE 2011|więcej...]] ]
 +
 
 +
== 1 czerwca 2011 ==
 +
Na rozbudowanym klastrze [[Nova]] dostępna jest już aplikacja '''[[Cfour]]'''. Wzór skryptu do zlecania zadań znajduje się w standardowej lokalizacji <code>/usr/local/bin/sub-cfour</code>. Zapraszamy do korzystania.
 +
 
 +
[[Kategoria:WCSS]]

Aktualna wersja na dzień 09:44, 3 wrz 2013

Godzina: 21:11 UTC   |   Data: 16 kwietnia 2024

| Archiwum 2005-2009 |

Rozpoczął się 8. nabór wniosków o granty obliczeniowe PRACE

3 września 2013

Ogłoszony został 8. nabór wniosków o granty obliczeniowe na europejskiej infrastrukturze badawczej PRACE:

  • data otwarcia naboru: 3 września 2013
  • data zamknięcia naboru: 15 października 2013
  • data rozpoczęcia grantu: 4 marca 2014
  • okres alokacji: 1 rok
  • rodzaj dostępu: projekt (indywidualny lub grupowy)

W ramach grantu można otrzymać dostęp do jednej lub kilku najmocniejszych maszyn obliczeniowych w Europie (tzw. Tier-0):

CURIE (GENCI@CEA, Francja)
FERMI (CINECA, Włochy)
HERMIT (GCS@HLRS, Niemcy)
JUQUEEN (GCS@Jülich, Niemcy)
MareNostrum (BSC, Hiszpania)
SuperMUC (GCS@LRZ, Niemcy)

Wnioski należy składać no-line:

https://prace-peer-review.cines.fr

O dostęp mogą wnioskować naukowcy akademiccy i przemysł (pod pewnymi warunkami, w tym jedynie w celu prowadzenia otwartych prac R&D).

Polska, w tym WCSS, uczestniczy w budowie infrastruktury PRACE, zachęcamy więc polskich uczonych do korzystania z możliwości jakie daje dostęp do tak dużych zasobów.

W razie problemów lub wątpliwości dotyczących zasobów lub formularzy aplikacyjnych zapraszamy do kontaktu z zespołem PRACE peer-review @ prace-ri.eu lub WCSS prace-support @ wcss.pl.

Więcej informacji na stronie infrastruktury:

http://www.prace-ri.eu/Call-Announcements

Przerwa w dostępności Gateway'a MS

19 czerwca 2013

Uruchamianie zadań przez Gateway MS na klastrze Supernova zostało zablokowane z przyczyn technicznych. 19 czerwca udostępniona zostanie nowa wersja oprogramowania 6.1. Zalecamy użytkownikom korzystającym z Gateway'a z własnych klientów o zainstalowanie nowej wersji (do pobrania z FTP, zainteresowanych prosimy o kontakt).

Zaproszenie na szkolenie PRACE: Parallel Programming Workshop

19 czerwca 2013

Zapraszamy uprzejmie wszystkich użytkowników KDM WCSS do udziału w pięciodniowym szkoleniu organizowanym przez HLRS w Stuttgarcie w dniach 23-27 września 2013. Rejestracja jest otwarta do 25 sierpnia.

Szkolenie pt. "Parallel Programming Workshop: Distributed and shared memory parallelization with MPI and OpenMP" organizowane jest w ramach działań HLRS jako PRACE Advanced Training Centre.

Ciekawą opcją jest możliwość udziału w tym szkoleniu w roli przyszłego szkolącego, w ramach programu "Train the Trainer".

Dla polskiego środowiska akademickiego udział w szkoleniu jest bezpłatny (opłatę pokrywa PRACE, jako że Polska, w tym WCSS, uczestniczy w inicjatywie PRACE-RI). We własnym zakresie trzeba pokryć koszty podróży i pobytu.

Zapraszamy do zapoznania się z opisem szkolenia i rejestracji:

http://events.prace-ri.eu/conferenceDisplay.py?confId=174

Otwarto 7. nabór wniosków o granty obliczeniowe PRACE

14 lutego 2013

Ogłoszony został 7. nabór wniosków o granty obliczeniowe na europejskiej infrastrukturze badawczej PRACE:

  • data otwarcia naboru: 13 lutego 2013
  • data zamknięcia naboru: 26 marca 2013
  • data rozpoczęcia grantu: wrzesień 2013
  • okres alokacji: 1 rok
  • rodzaj dostępu: projekt (indywidualny lub grupowy)

W ramach grantu można otrzymać dostęp do jednej lub kilku najmocniejszych maszyn obliczeniowych w Europie (tzw. Tier-0):

CURIE (GENCI@CEA, Francja)
FERMI (CINECA, Włochy)
HERMIT (GCS@HLRS, Niemcy)
JUQUEEN (GCS@Jülich, Niemcy)
MareNostrum (BSC, Hiszpania)
SuperMUC (GCS@LRZ, Niemcy)

O dostęp mogą wnioskować naukowcy akademiccy i przemysł (pod pewnymi warunkami, w tym jedynie w celu prowadzenia otwartych prac R&D).

Polska, w tym WCSS, uczestniczy w budowie infrastruktury PRACE, zachęcamy więc polskich uczonych do korzystania z możliwości jakie daje dostęp do tak dużych zasobów.

W razie problemów lub wątpliwości dotyczących zasobów lub formularzy aplikacyjnych uprzejmie prosimy o kontakt na adres prace-support@wcss.pl.

Więcej informacji na stronie infrastruktury:

http://www.prace-ri.eu/Call-Announcements

Spotkanie rozliczeniowe 2013

23 stycznia 2013

Uprzejmie zapraszamy PT Kierowników grantów obliczeniowych WCSS i wszystkich zainteresowanych użytkowników WCSS do udziału w zebraniu rozliczeniowym, które odbędzie się we wtorek, 5 lutego 2013, (początek 9:00), w starej sali Senatu Politechniki Wrocławskiej (budynek A-1, parter).

> więcej...

DECI-10: Granty obliczeniowe w centrach europejskich

12 listopada 2012

Zapraszamy wszystkich naukowców, potrzebujących dostępu do większej mocy obliczeniowej, do składania wniosków o granty obliczeniowe PRACE DECI (Tier-1) w ramach naboru DECI-10.

  • Data otwarcia naboru: 5 listopada 2012
  • Data zamknięcia naboru: 14 grudnia 2012, g. 12:00 CET
  • Data rozpoczęcia grantu: 1 maja 2013
  • Okres alokacji: 1 rok
  • Rodzaj dostępu: DECI (Tier-1)
  • Formularz zgłoszeniowy: pobierz (DOC)
  • Składanie wniosków na email: deci-support@prace-ri.eu

W ramach grantu można uzyskać dostęp do europejskich systemów o charakterze narodowym lub regionalnym (tzw. Tier-1). Dostępne są zasoby o architekturach: Cray XE6, IBM Blue Gene/Q oraz klastry (Nehalem, Sandy Bridge, Westmere, Westmere+GPU, SGI SMP, SGI ICE 8200, AMD+GPU, Megware).

Polska, w tym WCSS, uczestniczy w budowie infrastruktury PRACE, zachęcamy więc polskich uczonych do korzystania z możliwości jakie daje dostęp do tak dużych zasobów.

W razie problemów lub wątpliwości dotyczących zasobów lub dokumentów aplikacyjnych uprzejmie prosimy o kontakt na adres prace-support@wcss.pl.

Więcej informacji na stronie infrastruktury:

http://www.prace-ri.eu/DECI-10-Call

Przykłady wniosków, które zostały zaakceptowane we wcześniejszych naborach:

http://www.prace-ri.eu/DECI-Projects

SGI Altix 3700 wycofany z użytku

24 września 2012

Z dniem 20 września 2012 r. serwer Leo (SGI Altix 3700 Bx2) został wycofany z użytku. Zakupiony w 2005 r. i rozbudowany w 2006, służył użytkownikom KDM WCSS przez prawie 7 lat. Liczył 128 procesorów Intel Itanium 1.5 GHz i osiągał moc obliczeniową 768 GFlops.

Serwer do końca cieszył się zainteresowaniem użytkowników ze względu na architekturę typu cc-NUMA (cache-coherent Non-Uniform Memory Access), która umożliwiała procesom obliczeniowym na dostęp do rozproszonej pamięci operacyjnej serwera (256 GB).

Aplikacje udostępniane na Leo są dostępne w nowych wersjach dostępne na klastrze Supernova lub klastrze kampusowym w infrastrukturze PLATON U3.

Wycofanie z użytku komputera Tezro

3 września 2012

Z dniem 3 września 2012 r. komputer Tezro został wycofany z użytku. Zakupiony w 2005 r., służył użytkownikom KDM WCSS przez ponad 7 lat. Najczęściej wykorzystywany był do pracy interaktywnej z aplikacjami Accelrys (InsightII, Cerius), Tripos Sybyl i Abaqus, ale także do obliczeń wsadowych takimi programami jak Gaussian czy GAMESS. Wszystkie te aplikacje w nowych wersjach dostępne są obecnie na klastrze Supernova lub klastrze kampusowym w infrastrukturze PLATON U3.

Szkoła jesienna PRACE 2012

24 lipca 2012

Zapraszamy do rejestracji i udziału w szkoleniu "PRACE Autumn School 2012 on Massively Parallel Architectures and Molecular Simulations", które odbędzie się 24-28 września 2012 w Sofii (Bułgaria).

Rejestracja jest otwarta do 20 sierpnia 2012 (formularz rejestracji).

Udział w kursie jest bezpłatny. Szczegóły wydarzenia oraz link do formularza rejestracji znajdą Państwo na stronie:

http://www.prace-ri.eu/PRACE-Autumn-School-2012

W razie pytań uprzejmie prosimy o kontakt na adres: prace-support@wcss.pl.

Transmisja on-line ze Szkoły wiosennej PRACE 2012

16 maja 2012

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką Szkoły wiosennej PRACE "School for Developers of Petascale Applications", do oglądania transmisji on-line z zajęć, dostępnej na stronie szkoły:

http://www.it4i.eu/en/spring-school-prace-2012.php

Szkoła trwa 3 dni: 16-18 maja 2012, w Krakowie.

W programie szkoły między innymi najlepsze praktyki podczas korzystania z maszyn PRACE Tier-0, programowanie równoległe z wykorzystaniem istniejących bibliotek, narzędzia do badania wydajności programów oraz optymalizacja kodu.

Złóż wniosek o europejski grant obliczeniowy

18 kwietnia 2012

Ogłoszony został nabór wniosków o granty obliczeniowe na europejskiej infrastrukturze badawczej PRACE:

  • data otwarcia naboru: 17 kwietnia 2012
  • data zamknięcia naboru: 30 maja 2012, g. 12:00 CEST
  • data rozpoczęcia grantu: 1 listopada 2012
  • okres alokacji: 1 rok lub 2 lata
  • rodzaj dostępu: projekt lub dostęp wieloletni (Tier-0) oraz DECI (Tier-1)

W ramach grantu można otrzymać dostęp do najmocniejszych maszyn obliczeniowych w Europie (tzw. Tier-0) lub mniejszych systemów o charakterze narodowym lub regionalnym (tzw. Tier-1).

Polska, w tym WCSS, uczestniczy w budowie infrastruktury PRACE, zachęcamy więc polskich uczonych do korzystania z możliwości jakie daje dostęp do tak dużych zasobów.

W razie problemów lub wątpliwości dotyczących zasobów lub dokumentów aplikacyjnych uprzejmie prosimy o kontakt na adres prace-support@wcss.pl.

Więcej informacji na stronie PRACE:

http://www.prace-project.eu/Call-for-proposals-for-5th-PRACE

Szkolenie z OpenACC

18 kwietnia 2012

Zapraszamy do rejestracji i udziału w warsztatach projektu PRACE "OpenACC programming for parallel accelerated supercomputers", organizowanych przez HLRS. Szkolenie trwa 2 dni i odbędzie się w terminie 14-15 maja 2012, Stuttgart. Rejestracja jest otwarta do 29 marca 2012.

[ więcej ]

Spotkanie rozliczeniowe użytkowników KDM

17 stycznia 2012

Serdecznie zapraszamy kierowników grantów obliczeniowych KDM WCSS na spotkanie rozliczeniowe za rok 2011, które odbędzie się w piątek, 20 stycznia 2012 (początek 9:00), w starej sali Senatu Politechniki Wrocławskiej (budynek A-1, parter).

Szkoła wiosenna PRACE 2012

16 stycznia 2012

WCSS zaprasza do rejestracji i udziału w szkole wiosennej projektu PRACE "School for Developers of Petascale Applications", organizowanej przez ICM UW (Warszawa), CYFRONET AGH (Kraków) oraz VSB TU (Ostawa). Szkoła trwa 3 dni i odbędzie się w terminie 16-18 maja 2012, w Krakowie. Rejestracja jest otwarta do 31 marca 2012.

W programie szkoły między innymi najlepsze praktyki podczas korzystania z maszyn PRACE Tier-0, programowanie równoległe z wykorzystaniem istniejących bibliotek, narzędzia do badania wydajności programów oraz optymalizacja kodu.

Udział w kursie jest bezpłatny. Szczegóły wydarzenia oraz link do formularza rejestracji znajdą Państwo na stronie:

http://prace-ri.eu/prace-spring-school-2012

W razie pytań uprzejmie prosimy o kontakt na adres: prace-support@wcss.pl.

Szkoła zimowa PRACE 2012

8 grudnia 2011

Zapraszamy do rejestracji i udziału w kursie "PRACE Winter School 2012: Hybrid programming on massively parallel architectures." organizowanym przez projekt PRACE w terminie 6-11 lutego 2012, w Bolonii we Włoszech. W programie szkoły między innymi programowanie hybrydowe na CPU i GPU z wykorzystaniem MPI, OpenMP i CUDA. Wymagana znajomość języka programowania C lub Fortran.

Udział w kursie jest bezpłatny. Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania do wyjazdu. Szczegóły wydarzenia znajdą Państwo na stronie:

http://prace-ri.eu/New-article,212

Więcej o infrastrukturze PRACE-RI budowanej w ramach kolejnych projektów PRACE, w których uczestniczy WCSS, mogą Państwo dowiedzieć się na stronie:

http://www.prace-ri.eu

W razie pytań uprzejmie prosimy o kontakt na adres: prace-support@wcss.pl.

Warsztaty z archiwizacji

8 listopada 2011

WCSS zaprasza na warsztaty o usłudze archiwizacji przygotowywanej w ramach pakietu U4 projektu PLATON, które odbędą się 8 listopada 2011 we Wrocławiu w bud. B-4 PWr, p. 414. Od godz. 9:30 zaplanowana jest rejestracja. Usługa powszechnej archiwizacji oferowana będzie przez polskie ośrodki MAN.

Granty obliczeniowe PRACE

7 listopada 2011

Ogłoszony został nabór wniosków o granty obliczeniowe na europejskiej infrastrukturze badawczej PRACE:

http://prace-ri.eu/PRACE-Project-Access-4th-call-for

  • data otwarcia naboru: 2 listopada 2011
  • data zamknięcia naboru: 10 stycznia 2012, g. 16:00 CEST
  • data rozpoczęcia grantu: 1st May 2012
  • okres alokacji: 1 rok
  • rodzaj dostępu: projekt

W ramach grantu można otrzymać roczny dostęp do najmocniejszych maszyn obliczeniowych w Europie (tzw. Tier-0) lub mniejszych systemów o charakterze narodowym lub regionalnym (tzw. Tier-1).

Polska, w tym WCSS, uczestniczy w budowie infrastruktury PRACE, zachęcamy więc polskich uczonych do korzystania z możliwości jakie daje dostęp do tak dużych zasobów.

W razie problemów lub wątpliwości uprzejmie prosimy o kontakt na adres prace-support@wcss.pl.

13 października 2011

W związku z budową Środowiskowej Biblioteki Nauk Ścisłych i Technicznych nastąpi przerwa w zasilaniu WCSS, co wymaga wyłączenia klastra Supernova i komputera Leo. Prawdopodobnie przerwa nastąpi pod koniec października. O dokładnym terminie wyłączenia będziemy jeszcze informować.

6 października 2011

PRACE Autumn School 2011, 25-27 October 2011, Bruyères-le-Châtel, France

Zapraszamy do udziału w szkole jesiennej PRACE Autumn School 2011 organizowanej przez projekt PRACE w terminie 25-27 października 2011, w Bruyères-le-Châtel we Francji. Udział w szkole jest bezpłatny. Szczegóły wydarzenia znajdą Państwo na stronie: http://www.prace-ri.eu/PRACE-Autumn-School-2011-25-27. W programie między innymi programowanie hybrydowe na CPU i GPU, OpenCL i HMPP.

O infrastrukturze PRACE-RI budowanej w ramach kolejnych projektów PRACE, w których uczestniczy WCSS, mogą Państwo dowiedzieć się więcej na stronie: http://www.prace-ri.eu/.

31 sierpnia 2011

Supernowa po przerwie technicznej

Zakończyliśmy przerwę techniczną klastra Supernova. Wszystkie kolejki są odblokowane. Zapraszamy do obliczeń. Podczas przerwy zostały wprowadzone następujące zmiany:

  1. Utworzone dwa nowe węzły dostępowe:
    • supernova.wcss.pl (sn.wcss.pl) - służący do zlecania zadań
    • archiwum.wcss.pl - służący do operacji na współdzielonym systemie plików (Lustre) oraz /archwium. Węzeł nie pozwala na zlecanie zadań.
  2. Zmiany dotyczące własnych skryptów zlecających zadania
    • nie ma konieczności specyfikowania wymagań epoch=hp podczas wstawiania zadań
    • prosimy dodawać przełącznik -l software=NAZWA_PROGRAMU_WERSJA
    np. -l software=Matlab_2010a do polecenia qsub
    lub linię #PBS -l software=NAZWA_PROGRAMU_WESJA do własnych skryptów
  3. Rozbudowano podsystem dyskowy obsługujący współdzielony system plików /lustre/scratch.
  4. Zaktualizowano oprogramowanie na węźle dostępowym.

Wszelkie problemy i pytania prosimy zgłaszać na adres: admin@kdm.wcss.wroc.pl

16 sierpnia 2011

W ostatnich tygodniach na klastrze Nova udostępnione zostały pakiety:

Zapraszamy do obliczeń.

21 lipca 2011

Informujemy wszystkich użytkowników klastra Nova, że od dnia 22 sierpnia 2011 klaster będzie czasowo wyłączony, w związku z planowanymi pracami administracyjnymi. Przerwa w dostępie potrwa najdłużej 5 dni.

16 czerwca 2011

Zapraszamy do udziału w szkole letniej pt. "Taking the Most Out of Supercomputers" organizowanej przez projekt PRACE, w terminie 29 sierpnia - 1 września 2011 w Finlandii. Udział w szkole jest bezpłatny. Szczegóły wydarzenia znajdą Państwo na stronie: http://www.csc.fi/courses/archive/prace-summer-school.

O projekcie PRACE, w którego realizacji uczestniczy WCSS, mogą Państwo dowiedzieć się więcej na stronie: http://www.prace-project.eu/.

[ więcej... ]

1 czerwca 2011

Na rozbudowanym klastrze Nova dostępna jest już aplikacja Cfour. Wzór skryptu do zlecania zadań znajduje się w standardowej lokalizacji /usr/local/bin/sub-cfour. Zapraszamy do korzystania.