Archiwizacja 2006

Z KdmWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
ADIC

We wrześniu 2006r. miała miejsce kolejna rozbudowa zasobów systemu archiwizacji we Wrocławskim Centrum Sieciowo-Komputerowym. Centrum wzbogaciło się o nowoczesną i pojemną bibliotekę taśmową Adic Scalar 10k dostarczoną przez firmę Polcom z Krakowa.

Jedną z trzech głównych działalności Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego (WCSS) działającego na Politechnice Wrocławskiej jest świadczenie usług obliczeniowych dla środowiska naukowego. Obejmuje to między innymi zakup, opiekę i utrzymanie serwerów i stacji obliczeniowych. Nieodłącznym elementem sprawnego środowiska obliczeniowego jest bezpieczny i wydajny system składowania danych. Pod koniec roku 2004 w WCSS rozpoczęto tworzenie jednolitej infrastuktury w oparciu o sieć Fibre Channel umożliwiającej etapową rozbudowę systemu w przyszłości. Zakupiono 32-portowe przełączniki i macierze FC, wdrożono oprogramowanie umożliwiające współdzielenie tych zasobów dla maszyn obliczeniowych i system zarządzania hierarchicznym składowaniem danych (ang. HSM). Wybrano do tego celu oprogramowanie Tivoli Storage Manager firmy IBM.

TSM jest oprogramowaniem, którego podstawowym zadaniem jest umieszczenie danych na nośnikach fizycznych w taki sposób, aby zapewnić możliwość ich odtworzenia w sytuacjach awaryjnych. Odpowienio skonfigurowany przez administratora system zapisuje dane w wielu miejscach jednocześnie i w przypadku uszkodzenia dysku lub taśmy automatycznie odtwarza kopie z innych działających nośników. Dane o wyjątkowym znaczeniu można również umieścić na taśmie, pobrać z biblioteki i przenieść do odległej bezbiecznej lokalizacji lub np. sejfu.

Dotychczas do zapisu na taśmy WCSS wykorzystywało bybliotekę ATL 2640 wyposażoną w trzy napędy DLT i robota podłączanego do serwera archiwizacji interfejsem SCSI. Biblioteka osiągnęła swą maksymalną pojemność około 10TB bez kompresji przy 250 taśmach i posiadanej konfiguracji, a prędkość zapisu i odczytu na trzech napędach również nie przystawała do współczesnych wymagań. Nowa biblioteka, która w tym roku uzupełniła system archiwizacji, to przede wszystkim najnowsza technologia w zakresie archiwizacji, czyli cztery napędy LTO3 podłączane do sieci FC linkami optycznymi. Oznacza to pojemność 120TB bez kompresji przy 300 taśmach zakupionych razem z biblioteką. Obecną konfigurację biblioteki można łatwo rozbudować do 700 taśm i 36 napędów, a poprzez dostawienie kolejnych szaf można osiągnąć fenomenalne rozmiary i pomieścić ponad 10 tysięcy taśm, przeszło 300 napędów i dwa roboty w jednym urządzeniu.

Zakup biblioteki o tak dużych możliwościach rozbudowy w pełni zaspokaja aktualne potrzeby ośrodka w tym zakresie. Są to przede wszystkim dane użytkowników Centrum archiwizowane na bieżąco i kopie zapasowe systemów operacyjnych i ważnych danych ze wszystkich serwerów. W przyszłości będą to również dane związane z monitorowaniem ruchu sieciowego w węzłach seci WASK. Nowe urządzenie umożliwia również tworzenie bibliotek wirtualnych, dzięki czemu możliwe jest udostępnienie wydzielonej przestrzeni taśmowej dla osobnych przedsięwzięc takich jak np. biblioteka cyfrowa.