Konfiguracja Putty: Różnice pomiędzy wersjami

Z KdmWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Konfiguracja Putty)
(Konfiguracja Putty)
Linia 16: Linia 16:
  
 
[[Plik: Putty_2_template.jpg‎ | 100% | center | Okno konfiguracji przekierowania wyświetlania grafiki na serwer X-ów użytkownika]]
 
[[Plik: Putty_2_template.jpg‎ | 100% | center | Okno konfiguracji przekierowania wyświetlania grafiki na serwer X-ów użytkownika]]
W zakładce '''Connection/SSH/X11''' klikamy na opcję '''Enable X11 forwarding'''.
+
W zakładce '''Connection/SSH/X11''' klikamy na opcję '''Enable X11 forwarding''' i otwieramy połączenie przyciskiem '''Open'''.

Wersja z 12:39, 6 wrz 2011

Konfiguracja Putty

Putty - klient ssh działający w systemach z rodziny Windows. Poprzez graficzny interfejs użytkownik ma dostęp do całej funkcjonalności protokołu ssh. Dwa główne zastosowania w kontekście korzystania z zasobów KDM w WCSS to praca zdalna oraz przekierowania wyświetlania na swój serwer X-ów.

Praca zdalna - należy skonfigurować Putty jak poniżej.

Okno konfiguracji połączenia w Putty

W zakładce Session należy kliknąć na Logging i w polu Host Name podać adres supernova.wcss.pl. Następnie wybieramy rodzaj protokołu łączenia (Connection type), należy zaznaczyć SSH.

Przekierowanie wyświetlania - aplikacje graficzne uruchomione na zasobach KDM wymagają przekierowania wyświetlania na serwer X-ów zainstalowany na komputerze użytkownika. Windows nie ma zainstalowanego serwera wyświetlania. Opensource`owy serwer X-ów, np. X-ming, należy pobrać np. z tej strony, następnie zainstalować i uruchomić. Drugi krok to konfiguracja klienta ssh, np. Putty, według wskazówek zamieszczonych poniżej.

Okno konfiguracji połączenia w Putty

W zakładce Session należy kliknąć na Loggin i w polu Host Name podać adres supernova.wcss.pl. Następnie wybieramy rodzaj protokołu łączenia (Connection type), należy zaznaczyć SSH.

Okno konfiguracji przekierowania wyświetlania grafiki na serwer X-ów użytkownika

W zakładce Connection/SSH/X11 klikamy na opcję Enable X11 forwarding i otwieramy połączenie przyciskiem Open.