Siesta: Różnice pomiędzy wersjami

Z KdmWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 18: Linia 18:
  
 
=== Licencja ===
 
=== Licencja ===
WCSS posiada licencję dla centrum obliczeniowego ([http://www.icmab.es/siesta/Terms-Conditions-for-groups Academic License for Computing Centers]). Niezależnie od tego, każdy użytkownik, który chce prowadzić obliczania musi wystąpić do autorów i uzyskać [http://www.icmab.es/siesta/termsconditions licencję indywidualną]. WCSS nie może wykonać tego kroku w imieniu użytkownika.   
+
WCSS posiada licencję dla centrum obliczeniowego ([http://departments.icmab.es/leem/siesta/CodeAccess/academic-licence.html]). Niezależnie od tego, każdy użytkownik, który chce prowadzić obliczania musi wystąpić do autorów i uzyskać [http://departments.icmab.es/leem/siesta/CodeAccess/computer-center-licence.html ]licencję indywidualną. WCSS nie może wykonać tego kroku w imieniu użytkownika.   
  
 
W celu uzyskania dostępu do systemowej instalacji Siesty, prosimy o zgłoszenie takiego zapotrzebowania do [[kontakt|administratorów]], pamiętając o wcześniejszym uzyskaniu licencji indywidualnej. Tylko posiadaczom takiej licencji WCSS może umożliwić dostęp.
 
W celu uzyskania dostępu do systemowej instalacji Siesty, prosimy o zgłoszenie takiego zapotrzebowania do [[kontakt|administratorów]], pamiętając o wcześniejszym uzyskaniu licencji indywidualnej. Tylko posiadaczom takiej licencji WCSS może umożliwić dostęp.

Wersja z 11:26, 14 lip 2014

< Podręcznik użytkownika KDM < Oprogramowanie KDM < Oprogramowanie naukowe < Siesta

SIESTA
Serwer Wersja
Supernova 3.0-rc2
Kontakt
kdm@wcss.pl

SIESTA (Spanish Initiative for Electronic Simulations with Thousands of Atoms)

Wydajna aplikacja do przeprowadzania obliczeń DFT. Implementacją autorskiej metody pozwala na licznie b.dużych układów w rozsądnym czasie. Stosowana tam, gdzie kosztowne, liczące funkcje falowe wszystkich elektronów, metody byłyby nieefektywne.

Algorytm SIESTY liczy tylko walencyjne gęstości elektronowe, reszta(rdzeń) przybliżany jest psudopotencjałem. Ze względu na użyte metody SIESTA daje wiarygodne wyniki w przypadku stanów podstawowych, np: szukanie optymalnej geometrii, ścieżka reakcji, MD. Nie radzi sobie natomiast ze stanami wzbudzonymi oraz, ponieważ korzysta z aproksymacji pseudopotencjałami, z właściwości wynikających ze stanów elektronów rdzenia atomowego (np. gradient elektronowy).

Szybkość SIESTY bierze się z zastosowanych przybliżeń (pseudopotencjały) oraz z alternatywnego algorytmu liczenia, który skaluje się liniowo (N-order method). SIESTA może przełączać się między standardowym i alternatywny algorytmem (domyślnie przełączenie ustawione jest na 100 atomów), aby zapewnić maksymalną efektywność.

Wg. "SIESTA cominando" A.Postnikov

Licencja

WCSS posiada licencję dla centrum obliczeniowego ([1]). Niezależnie od tego, każdy użytkownik, który chce prowadzić obliczania musi wystąpić do autorów i uzyskać [2]licencję indywidualną. WCSS nie może wykonać tego kroku w imieniu użytkownika.

W celu uzyskania dostępu do systemowej instalacji Siesty, prosimy o zgłoszenie takiego zapotrzebowania do administratorów, pamiętając o wcześniejszym uzyskaniu licencji indywidualnej. Tylko posiadaczom takiej licencji WCSS może umożliwić dostęp.

Korzystanie w WCSS

Siesta oraz Transiesta w ver.3.0-rc2 dostępne są w WCSS na klastrze Supernova.

/usr/local/bin/sub-siesta-3.0-rc2
Sposob uzycia: sub-siesta-3.0-rc2 plik_danych.fdf kolejka liczba_procesorow_per_wezel   
pamiec_w_MB_per_wezel liczba_wezlow

Dokumentacja