Konfiguracja Putty: Różnice pomiędzy wersjami

Z KdmWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
m
Linia 1: Linia 1:
 +
[[Plik:en.jpg|right|link=Logowanie/en}}]]
 +
 
===Konfiguracja Putty===
 
===Konfiguracja Putty===
  

Wersja z 12:50, 4 lut 2014

link=Logowanie/en}}

Konfiguracja Putty

Putty - klient ssh działający w systemach z rodziny Windows. Poprzez graficzny interfejs użytkownik ma dostęp do całej funkcjonalności protokołu ssh. Dwa główne zastosowania w kontekście korzystania z zasobów KDM w WCSS to praca zdalna oraz przekierowania wyświetlania na swój serwer X-ów.

Praca zdalna - należy skonfigurować Putty jak poniżej.

W zakładce Session należy kliknąć na Logging i w polu Host Name podać adres supernova.wcss.pl. Następnie wybieramy rodzaj protokołu łączenia (Connection type), należy zaznaczyć SSH.

Okno konfiguracji połączenia w Putty


Przekierowanie wyświetlania - aplikacje graficzne uruchomione na zasobach KDM wymagają przekierowania wyświetlania na serwer X-ów zainstalowany na komputerze użytkownika. Windows nie ma zainstalowanego serwera wyświetlania. Opensource`owy serwer X-ów, np. X-ming, należy pobrać np. z tej strony, następnie zainstalować i uruchomić. Drugi krok to konfiguracja klienta ssh, np. Putty, według wskazówek zamieszczonych poniżej.

W zakładce Session należy kliknąć na Loggin i w polu Host Name podać adres supernova.wcss.pl. Następnie wybieramy rodzaj protokołu łączenia (Connection type), należy zaznaczyć SSH.

Okno konfiguracji połączenia w Putty

W zakładce Connection/SSH/X11 klikamy na opcję Enable X11 forwarding i otwieramy połączenie przyciskiem Open.

Okno konfiguracji przekierowania wyświetlania grafiki na serwer X-ów użytkownika