SGIUG 2005

Z KdmWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Konferencja SGIUG 2005 odbyła się w dniach 13-16 czerwca w Monachium w Niemczech. Było to coroczne spotkanie użytkowników produktów firmy Silicon Graphics Inc. Użytkownicy SGI spotykają się aby dzielić się doświadczeniami i prezentować osiągnięcia dokonane dzięki wykorzystaniu produktów SGI. Spotkania te są okazją do rozmów ze specjalistami i stwarzają platformę wymiany doświadczeń między użytkownkami a twórcami rozwiązań.

Tegoroczne spotkanie przyniosło kilka ważnych deklaracji i ogłoszeń dotyczących dalszych strategii i planów rozwoju uczestniczących w nim firm. SGI potwierdziło porzucenie produkcji mikropwocesorów z linii MIPS oraz procesorów graficznych i zaniechanie dalszego rozwijania systemu operacyjnego IRIX. Strategię dalszego rozwoju SGI opiera o wykorzystanie procesorów IA64 firmy Intel, grafiki ATI oraz systemu Linux. Największy wysiłek wkłada w opracowanie rozwiązań pozwalających zrealizować globalną współdzieloną pamięć operacyjną w oparciu o własną technologię NUMA. Przedstawione w trakcie kilku sesji rozwiązania pozwalają dodawać do globalnej puli pamięci kolejne moduły pamięci dostępne dla wszystkich procesorów w systemie.

Produktem SGI kupowanym najchętniej od kilku lat jest Altix, łączący w sobie wszystkie strategiczne elementy: architekturę 64-bitową IA64, system operacyjny Linux i technologię NUMAFlex. Ważnym etapem jest obecnie dostosowanie do Altix-a aplikacji rozwijanych i działających na serwerach SGI, z linii Origin i innych. Wiele aplikacji i narzędzi jest już dostęnych, inne wymagają jeszcze dostosowania lub testów stabilności na nowej architekturze.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele firmy SGI z oddziałów z całego świata, firmy Intel, producenci oprogramowania i oczywiście użytkownicy i ich przedstawiciele, w tym administratorzy serwerów SGI z WCSS.

Prezentacje i liczne sesje dotyczyły trzech aspektów wykorzystania produktów SGI: wizualizacji, składowania danych i obliczeń HPC (ang. High Performance Computing).

Linki zewnętrzne