DFN 2007 w WCSS

Z KdmWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

WCSS już po raz czwarty uczestniczył w Dolnośląskim Festiwalu Nauki. W 2007 roku zorganizowane zostały dwie imprezy w ramach pasażu Politechniki Wrocławskiej W świecie 'info':

Wykład o Wikipedii 21 września zgromadził ponad 60 osób zainteresowanych korzystaniem i edytowaniem tej internetowej encyklopedii. Uczestnicy zapoznali się z zasadami projektu i możliwościami uczestnictwa w nim.

Pokaz połączony z wycieczką po serwerowni Centrum cieszył się dużą popularnością szczególnie wśród młodzieży. Łącznie w ciągu 2 dni (24 i 25 września) odwiedziło nas ponad 200 osób. Pierwszą część imprezy stanowił pokaz wykorzystania superkomputerów do obliczeń naukowych z zakresu badań wytrzymałości mostów murowanych, zaprezentowany przez pana mgr inż. Tomasza Kamińskiego z Zakładu Mostów Instytutu Inżynierii Lądowej PWr.

Po prezentacji tematyki badawczej uczestnicy mieli możliwość zobaczyć kolejne etapy pracy: w jaki sposób przygotowywane są dane do obliczeń przy użyciu programu ABAQUS, jak obliczenia wstawiane są do kolejek na poszczególnych superkomputerach, oraz jak przebiega proces analizy uzyskanych w drodze obliczeń wyników. Ta część imprezy pozwoliła nakreślić w wyobraźni młodzieży sposób pracy naukowca wykorzystującego w badaniach komputery, jak również uzmysłowić znaczenie tych badań w codziennym życiu każdego z nas.

W drugiej części młodzież oprowadzona została przez doświadczonych administratorów po trzech serwerowniach Centrum, gdzie miała okazję zobaczyć na jakich maszynach obliczeniowych naukowcy przeprowadzają swoje obliczenia i dowiedzieć się więcej o ich zastosowaniu i budowie. Administratorzy na bieżąco odpowiadali na ciekawe pytania dotyczące klastrów i superkomputerów.

Galeria zdjęć

Zdjęcia z jednej z prelekcji.

Zobacz też