Discovery Studio

Z KdmWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

< Podręcznik użytkownika KDM < Oprogramowanie KDM < Oprogramowanie naukowe < Biovia < Discovery Studio

Discovery Studio
Biovia-logo.png
Serwer Wersja
Klaster kampusowy 4.0
Do samodzielnej instalacji 2017R2
4.1
4.0
3.5
Kontakt
kdm@wcss.pl

Discovery Studio - oprogramowanie firmy Biovia (dawniej Accelrys). Pakiet jest wykorzystywany do obliczeń w dziedzinach takich jak: chemia, biologia oraz innych naukach zaangażowanych w badanie małych cząstek, takich jak bioterapeutyki. Discovery Studio to pełne środowisko do modelowania i symulowania takich cząstek, pracujące w architekturze klient serwer. Użytkownik tworzy zadanie obliczeniowe na komputerze klienckim (swoim pececie pracującym pod Windows) i uruchamia obliczenia na komputerze z zainstalowanym serwerem DS (może to być ten sam komputer lub zdalny serwer).

Licencja

WCSS uczestniczy w licencji krajowej 2015/2016 koordynowanej przez ICM, w ramach której dostępne są wszystkie moduły pakietu Discovery Studio (zobacz: Biovia).

Informacja o wykorzystaniu

Uprzejmie przypominamy o konieczności zamieszczania w publikacjach informacji o wykorzystaniu krajowej licencji Biovia (d. Accelrys).

Wszelkie publikacje, (w tym prace doktorskie i dyplomowe) wykorzystujące wyniki obliczeń wykonanych na komputerach WCSS, powinny zawierać podziękowania postaci (odpowiednio do języka publikacji):

"Obliczenia wykonano na komputerach Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego (http://www.wcss.pl), grant obliczeniowy Nr ... "

"Calculations have been carried out in Wroclaw Centre for Networking and Supercomputing (http://www.wcss.pl), grant No. ..."

Uruchamianie aplikacji

Użytkownik może korzystać z DS zainstalowanego na serwerach WCSS lub zainstalować ten pakiet na swoim komputerze.

Pakiet składa się z dwóch części: klienta i serwera. Klient jest dostępny na systemy Microsoft Windows, serwer na systemy Microsoft Windows i Unix.

Pliki instalacyjne aplikacji można pobrać z serwera FTP.

Środowisko graficzne Discovery Studio służące do wizualizacji i projektowania jest dostępne w postaci klienta na system Microsoft Windows. Klient ma możliwość współpracy z serwerem zainstalowanym lokalnie lub na innym komputerze w sieci.

Klient Discovery Studio pozwala także na zapisanie plików wejściowych z danymi modelu tak, że po przekopiowaniu ich na serwer można niezależnie zlecić na nim obliczenia. Pozwala również skonfigurować połączenie ze zdalnym serwerem obliczeniowym i bezpośrednio z poziomu klienta zlecać na niego obliczenia.

Aby wykonywać obliczenia na zdalnym serwerze obliczeniowym po zainstalowaniu oprogramowania należy:

  • skonfigurować w systemie połączenie VPN. Połączenie VPN należy uruchamiać przed rozpoczęciem pracy z aplikacją i powinno ono pozostać aktywne przez cały czas korzystania z klienta.
  • uruchomić klienta DS i w prawym dolnym rogu okna kliknąć pole Server,
  • w okienku Change Server wpisać nazwę serwera: biovia-ds.kdm.wcss.pl
  • po zatwierdzeniu należy zalogować się używając loginu i hasła do konta WCSS.

Dokumentacja

  • Strona pakietu w serwisie Biovia
  • Webinaria z DS
  • Tutorials - tutoriale dostępne on-line do każdego z modułów DS, z praktycznymi przykładami. Wymagają wcześniejszego założenia konta w portalu Biovia i zalogowania się na to konto.